_______________________
Влада Кривого Рогу замовила будівництво важливих безпекових об'єктів для закладів освіти міста у компанії зі штатом 27 працівників, з десятками інших об'єктів у роботі та кримінальним провадженням в історії.
______________________
Навесні Управління капітального будівництва Криворізької міської ради за ініціативи Департаменту освіти і науки міста оголосило 3 процедури закупівлі нового будівництва протирадіаційних укриттів на територіях закладів освіти, в будівлях яких немає можливості облаштувати найпростіші укриття. Вартість об'єктів від 51 до 62 мільйонів гривень й наразі за двома з них обрали виконавця. Так, не виконавців, а виконавця. З одного боку — а що такого? Ну будуватиме вже одна компанія зі знанням справи, як то кажуть. І відповідальність, раптом що, не розпорошуватиметься. Проте ці два об'єкти — далеко не єдині, які має реалізувати ТОВ «Сапсан-КР» цьогоріч.
У 2017-2018 роках Кабінет міністрів України на тлі подій Антитерористичної операції на сході та обстрілів шкіл (Шкільний підвал врятував близько півсотні учнів та вчителів школи у Новотошківці) затвердив необхідну нормативну базу щодо споруд цивільного захисту для закладів освіти. Отже, будувати та облаштовувати їх можна було завчасно. Тим не менш, від початку повномасштабного російського вторгнення влада Кривого Рогу ще з пів року не запускала цей процес, доки на сполох не забили криворіжці, які мали залишати у безпеці дітей і відправлятися на роботу.
Перші ініціативи щодо укриттів надходили від батьків, педагогів та директорів закладів освіти, які дещо пропонували профінансувати батькам, а дещо витискали з засновників. 15 липня 2022 року оголосили перші тендери. Друга хвиля ремонтів розпочалася, коли у закладах освіти вирішили облаштовувати пункти обігріву, які частково розмістилися у підвальних приміщеннях. Проте в обох випадках суми здебільшого були недостатніми, аби влаштувати бодай мінімальні умови, яких вимагають санітарні, будівельні, пожежні та цивільні норми у системі освіти. За інформацією моніторингового модулю BI Prozorro сума договорів на укриття закладів освіти впродовж 2022 року склала близько 5 мільйонів гривень.
Умови в укриттях були не завжди прийнятними, а кошти на їх облаштування виділялися нерівномірно. Зокрема школи, що мають найбільше інклюзивних чи корекційних класів, для учнів яких важлива соціалізація, подекуди фінансування ремонтів укриттів отримували чи не в останню чергу. Наприклад, у Металургійному районі на укриття гімназії № 103, де один інклюзивний і немає жодного корекційного класу, за 2022-2023 роки витратили 2,3 млн грн, а на укриття гімназії № 56, де налічується 14 корекційних і 3 інклюзивних класи, чомусь лише 440 тисяч гривень. Подібні приклади можна наводити і в інших районах.
Дніпропетровська область є прифронтовою і сирени тут не вщухають. Безперервні тривоги дають право педагогам призупиняти заняття, якщо вони проводяться не в укриттях, що негативно відбивається на знаннях учнів і значно примножує освітні втрати.
Дистанційна форма освіти десь дає певну підтримку учням, а десь зовсім не виправдовує себе щодо якості освіти. Передусім страждає початкова школа та діти з особливими освітніми потребами. За оцінками фахівців Світового банку, освітні втрати (розрив у рівні знань між освітнім стандартом та реальними показниками) в Україні можуть складати понад один рік. У квітні 2023 кабмін ухвалив Концепцію безпеки для системи освіти, підсиливши її субвенцією. Але криворізькі чиновники чомусь відмовилися від державних коштів у бік виключно міських, ймовірно, сподіваючись на свободу їх використання.
Однак, на початок 2023 року влада міста все ж спромоглася вийти на певний системний рівень у фінансуванні переоблаштування підвалів під найпростіші укриття. Впродовж року з міського бюджету лише на найпростіші укриття у закладах загальної середньої освіти міста виділили понад 70 мільйонів гривень. Окремо профінансували ремонти та облаштування підвальних приміщень у дошкільних і позашкільних комунальних закладах.
За шість місяців 2024 року вже оголосили тендерів на ремонти та будівництва майже на 185 мільйонів гривень. На жаль, річний план закупівель на сайті Prozorro не оприлюднює ні департамент, ні райвідділи освіти Кривого Рогу, тому зрозуміти довгострокову концепцію влади щодо будівництва укриттів — неможливо. Проте важливо, аби ці кошти допомогли дітям повернутися за парти в безпечному освітньому середовищі.
То хто ж і як будуватиме два укриття за 57 та 51 мільйони гривень?
Робота «закипіла», а підприємці, які до цього здебільшого отримували дрібні підряди, виявилися будівельниками «нарозхват». Водночас, у підприємницької родини Лиманських — Стеценків, здається, також почався плідний період. Від початку повномасштабного вторгнення рф вони сукупно отримали 245 замовлень на різні товари, послуги та роботи, де у ФОП Лиманського Б.Ф. 107 отриманих лотів, у ТОВ «Сапсан-КР» (компанія Лиманського Б.Ф.) 61, а у ФОП Стеценка В.В. 77. ФОП Лиманський, наприклад, може обрізати гілки, а ФОП Стеценко може їх подрібнювати, ФОП Лиманський може брати до виконання ремонт укриттів чи малих архітектурних форм, а ФОП Стеценко прибирати ці території, ТОВ «Сапсан-КР» Лиманського візьме об'єкт будівництва, а родина рахуватиме прибутки.
До речі, у ТОВ «Сапсан-КР» Лиманського та ПП «Велес Гранд» Стеценка навіть головна бухгалтерка одна на двох. Знову-таки, прізвища у підприємців різні, тож цікаво, хто кому прийшовся тестем або зятем? Контакти, які належать Яні Валентинівні Лиманській і фігурують у Валентина Стеценка, можуть свідчити про родинні зв'язки. А інформація з досьє пані Яни на Youcontrol вказує, що вони обоє мають нерухомість за однією адресою. Батьки ж самого Богдана Лиманського вчителюють у його рідному Мар'янському, звідки, ймовірно, і тягнеться давній зв'язок будівельника зі закладами освіти.
ТОВ «Сапсан-КР» не має досвіду нового будівництва підземних об'єктів — та й наземних також. Проте замовник, Управління капітального будівництва виконкому Криворізької міської ради, «розбавив» у тендерній документації вимогу виконання бодай одного аналогічного об'єкту (тобто нового будівництва), додавши можливість реалізації у минулому капітального ремонту.
Варто зауважити, що згідно з інформацією з аналітичної платформи YouControl ТОВ «Сапсан-КР» фігурує в переліку відповідачів у справі за звинуваченням в протиправній діяльності щодо ремонту басейну ДЮСШ № 1, що в Металургійному районі Кривого Рогу, а сам Богдан Лиманський — за кримінальною справою щодо ймовірних зловживань під час ремонтів укриттів у Довгинцівському районі міста. Цікаво, що район хоч і позивається, але співпрацю з підрядником не припиняє.
Складно уявити, як компанія з нечисельним штатом і з земельною ділянкою під меблевий магазин, замість будівельної техніки та складських приміщень, зможе реалізувати до завершення поточного року 19 виторгуваних дуже непростих лотів на суму понад 161 млн грн. Окремо її власник, ФОП Лиманський Б.Ф. має за ці півроку 13 договорів на суму 3 млн грн. Тож, ймовірно, їх можна складати в один стос. За даними аналітичної системи Youcontrol, загалом за час свого підприємництва Богдан Лиманський натендерив понад 393 мільйонів гривень бюджетних коштів.
На зображеннях 1-3 хронологія перемог ТОВ «Сапсан-КР». Особливо вражає відсоткове співвідношення.
На зображеннях 4-6 хронологія перемог ФОП Лиманського Б.Ф.
Якщо ж говорити про протирадіаційні укриття, які має звести впродовж 8 місяців Богдан Лиманський силами 27 працівників, цікаво розуміти джерела, що сприяли формуванню вартості робіт, товарів та послуг.
Навесні цього року Наші Гроші та Дозорро писали про завищення окремих цінових позицій на будівельні матеріали у криворізькій гімназії 84 та ліцеї 123. Ще рік тому для Смілянського ліцею схожий об'єкт будували за менш, ніж 30 млн грн. Варто зауважити, що їм довелося самостійно розробляти проєктно-кошторисну документацію і правити помилки «на ходу».
Довідково: до повномасштабного вторгнення рф для українських закладів освіти не розробляли проєктів будівництва протирадіаційних укриттів, які би дозволяли проводити в них повноцінні уроки. Однак цьогоріч у Дії була зареєстрована вже низка готових проєктів багаторазового використання, тобто типових. А на початку квітня 8 різних типових проєктів презентувала також і Unicef у співпраці з МОН. Останні хоч і мають попередню вартість близько 60 млн грн, проте включають також облаштування спальних місць для початкових класів та озеленення території. Тобто це реалізація «під ключ» та ще й з недешевих матеріалів.
На фотокопії додатку до договору УКП та ТОВ «Сапсан-КР» узагальнений перелік робіт
Варто зазначити, що об'єкти досить складні за технічними характеристиками та потребують робочих рук певних кваліфікацій. Будівництва, про які йдеться, це два підземні об'єкти — фактично підземні школи. Згідно з їх технічними характеристиками на сайті державної платформи ДРІМ, укриття будуть виконані з монолітного залізобетону, а площа приміщень кожного з них, перевищить тисячу м2. До переліку робіт входить демонтаж усього наземного на місці майбутніх об'єктів, розробка котловану та його бетонування з урахуванням усіх комунікацій для комфортного перебування 300 осіб впродовж 48 годин. До комунікацій входять система вентиляції, водо-, енерго- та теплопостачання, системи каналізації, пожежної сигналізації та оповіщення, системи зв'язку тощо. Це мають бути не лише класні кімнати для повноцінного освітнього процесу, а також сантехнічні приміщення, буфет, місця відпочинку та інші приміщення. Тобто роботи там насправді чимало, тому підрядник має приділити достатньо уваги цим об'єктам.
Зображення проєкту укриття 123 ліцею на сайті ДРІМ
Зображення проєкту укриття 84 гімназії на сайті ДРІМ
Нині ТОВ «Сапсан-КР» та ФОП Лиманський Б.Ф. сукупно мають низку чинних договорів щодо ремонтів, реконструкцій, прибирання, обслуговування та озеленення територій. Зокрема тільки від початку 2024 року без конкуренції ТОВ «Сапсан-КР» отримало 19 договорів, серед яких фігурують також поточні та капітальні ремонти на значні суми.
Складно уявити, як у компанії планують реалізувати нове будівництво двох підземних шкіл до кінця 2024 року, якщо вони надали замовнику довідку щодо незалучення до будівництва субпідрядників на суму понад 20% від вартості договору закупівлі. Фактично з 27 заявлених у документі «Підтвердження наявності працівників» безпосередньо виконувати будівельні роботи, ймовірно, можуть 20 — решта семеро мають керівні та бухгалтерсько-економічні посади.
До речі, серед працівників ТОВ «Сапсан-КР», які зазначені в документах компанії, згідно з інформацією аналітичної платформи YouControl та електронної системи закупівель Prozorro, знайшлися люди з цікавими зв'язками:
Христусь Владислава Олександрівна — відповідно до довідки ТОВ «Сапсан-КР» з вересня 2021 року обіймає посаду бухгалтера, але до 31.12.2020 року її контакти містилися серед уповноважених з закупівель відділу освіти виконкому Саксаганської Кривому Розі райради, де пан Лиманський стабільно отримує замовлення. Наприклад, тут за адміністрування пані Христусь пропозиція ФОП Лиманського виграла, попри найвищу з трьох запропонованих цін https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-11-19-013022-c
Мішковська Валентина Леонідівна — згідно з довідкою компанії, фінансовий директор від березня 2020 року. Працювала, виходячи з судового наказу про стягнення заробітної плати (справа № 210/2717/18) на збанкрутілому ПАТ «Криворіжіндустрбуд» (група родини Гивель), з якого «вийшла» ціла плеяда керівників різних рівнів, міських і районних депутатів. Зокрема начальник Управління капітального будівництва міста пан Катькін В.Є., який обіймав там посаду заступника голови правління. Про це йдеться у його декларації.
Міхєєв Анатолій Михайлович — у довідці компанії йдеться, що з 01.04.2016 року він обіймає посаду головного інженера ТОВ «Сапсан-КР», отже, на будівництві укриттів також. Людина з аналогічним ПІБ, згідно з інформацією аналітичної платформи YouControl, у 2018 році скоїла адміністративне правопорушення, здійснивши пошкодження майна внаслідок автомобільної аварії, у 2019 році чоловік з таким ім'ям вже у якості військовослужбовця неодноразово притягався за розпиття алкоголю в громадських місцях судом Селідового Донецької області, а цьогоріч — за неналежне виконання військових обов'язків Жовтневим судом Кривого Рогу (03 січня 2024 року). Згідно з довідником кваліфікаційних вимог на сайті Верховної Ради України (п.8 Спеціалізації), головний інженер на будівництві має наступні обов'язки:
Здійснює технічне керівництво діяльністю будівельної організації. Визначає технічну політику і перспективи розвитку індустріалізації та спеціалізації будівельного виробництва, удосконалення його технології. Сприяє підвищенню рівня інженерної підготовки й організації виробництва, поліпшенню якості робіт. Забезпечує ефективне використання виробничих фондів, безперебійну експлуатацію, ремонт і модернізацію будівельної техніки; здійснює контроль щодо додержання технологічної дисципліни, будівельних норм і правил, вимог з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту. Керує розробленням заходів щодо дбайливого використання природних ресурсів, охорони навколишнього середовища, створення сприятливих і безпечних умов праці та підвищення культури будівельного виробництва. Організовує розроблення та впровадження проектів виконання робіт. Укладає угоди з науково-дослідними, проектними організаціями та вищими учбовими закладами на проведення науково-дослідних робіт з метою розроблення і впровадження нової техніки, матеріалів, передової технології, здійснює контроль за їх виконанням. Вживає заходів щодо удосконалення організації будівельного виробництва, праці та управління, упровадження обчислювальної техніки, механізації й автоматизації управлінських робіт. Організовує роботу з охорони праці, раціоналізації та винахідництва, технічної інформації та пропаганди передового вітчизняного та зарубіжного досвіду. Бере участь у обговоренні причин аварій, нещасних випадків і вживає заходів щодо їх усування та запобігання їм. Забезпечує підготовку та підвищення кваліфікації кадрів, перевірку знань правил і норм з охорони праці працівниками підрозділів. Керує технічними службами будівельної організації. Забезпечує виконання чинного законодавства з питань охорони праці, виробничої санітарії та охорони навколишнього середовища. Є першим заступником керівника будівельної організації.
Себто, ймовірно, головний інженер ТОВ «Сапсан-КР» міг як на момент проведення тендеру, так і нині перебувати на службі у Збройних силах України. Або ж його повний тезка періодично — іноді навіть дуже невчасно — з'являється у Кривому Розі «навмисно, щоб скоїти правопорушення». Але якщо бодай остання постанова суду стосуються саме його, пан Міхєєв не міг виконувати функції, передбачені посадовими обов'язками головного інженера та координувати будівництво важливих безпекових об'єктів для системи освіти і взагалі будь-яких інших об'єктів, які потребують постійного особистого контролю відповідальної посадової особи. Цікаво, що 4 березня поточного року Міхєєв Анатолій Михайлович зареєстрував ФОП одразу за 16-ма видами діяльності, основний з яких «41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель».
Проте справа не лише у працівниках, а також у вимірювальному обладнанні, яке орендує пан Лиманський. А орендує він його у підприємства з сумнівною репутацією та статутним капіталом у 4500 гривень, що не відповідає вартості доволі дорогого обладнання орендованої лабораторії. Також у пакеті документів ТОВ «Сапсан-КР» міститься файл, підписаний як «Інформація щодо субпідрядних робіт», після відкриття якого можна побачити копію рішення про надання ліцензій низці компаній та підприємців. Цікаво зрозуміти, яким чином такий документ доводить, що хтось із них є субпідрядником? Невже такий папірець може ототожнюватися з офіційною угодою чи договором про наміри?
Риторичним також є запитання, чи достатньою працівників вимагав замовник робіт для нового будівництва, яке має низку особливостей. І чи впорається у заявлені терміни виконавець з будівництвом, якщо на ремонтах мало не за кожним об'єктом Лиманського-Сапсана підписується щонайменше одна додаткова угода щодо продовження термінів виконання робіт? Ймовірно, такі обсяги робіт реально виконати вчасно, якщо компанія та її власник-підприємець дозволить собі використовувати нелегальну робочу силу й ухилятися від сплати податків. Але однозначних відповідей на ці запитання поки отримати неможливо.
_________________
Матеріал підготовлено в межах проєкту «Підтримка антикорупційної діяльності регіональних журналістів в умовах післявоєнної відбудови України», що реалізує ГО «Асоціація Відкритих Даних» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов'язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження»
Comments