top of page
Нормативно-правова база діяльності загальноосвітніх закладів

Повна загальна середня освіта

Закон України Про освіту

  

 Цей Закон регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти. Закон України Про освіту

 

       Стаття 10. Складники та рівні освіти

1. Невід’ємними складниками системи освіти є:

дошкільна освіта;

повна загальна середня освіта;

позашкільна освіта;

спеціалізована освіта;

професійна (професійно-технічна) освіта;

фахова передвища освіта;

вища освіта;

освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.

2. Рівнями освіти є:

початкова освіта, яка відповідає першому рівню Національної рамки кваліфікацій;

базова середня освіта, яка відповідає другому рівню Національної рамки кваліфікацій;

профільна середня освіта, яка відповідає третьому рівню Національної рамки кваліфікацій;

Стаття 12. Повна загальна середня освіта

1. Метою повної загальної середньої освіти є всебічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності.

     2. Повна загальна середня освіта в Україні є обов’язковою і здобувається в інституційних або індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, в закладах освіти.


 

Закон України Про загальну середню освіту                                             

     Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти, що сприяє вільному розвитку людської особистості, формує цінності правового демократичного суспільства в Україні визначає Закон України Про загальну середню освіту

 

 Найважливіші моменти:

 

Стаття 2. Основні завдання законодавства України про загальну середню освіту.                                                                                                           Основними завданнями законодавства України про загальну середню освіту є:                                                                                                                                                                -забезпечення права громадян на доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти;                                                       . -забезпечення необхідних умов функціонування і розвитку загальної середньої освіти;                                                                                   . -забезпечення нормативно-правової бази щодо обов'язковості повної загальної середньої освіти;                                                                        . -визначення структури та змісту загальної середньої освіти;                 -визначення органів управління системою загальної середньої освіти та їх повноважень;                                                                                                -визначення прав та обов'язків учасників освітнього процесу, встановлення відповідальності за порушення законодавства про загальну середню освіту.

 

Стаття 3. Загальна середня освіта

Загальна середня освіта - цілеспрямований процес оволодіння систематизованими знаннями про природу, людину, суспільство, культуру та виробництво засобами пізнавальної і практичної діяльності, результатом якого є інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток особистості, що є основою для подальшої освіти і трудової діяльності.

Загальна середня освіта є обов'язковою основною складовою безперервної освіти.

Загальна середня освіта спрямована на забезпечення всебічного розвитку особистості шляхом навчання, виховання та розвитку, які ґрунтуються на загальнолюдських цінностях та принципах, визначених ЗУ "Про освіту".

 

Стаття 4. Система загальної середньої освіти

Систему загальної середньої освіти становлять:

заклади загальної середньої освіти всіх типів і форм власності, у тому числі для громадян, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації, навчально-виробничі комбінати, позашкільні заклади, науково-методичні установи та органи управління системою загальної середньої освіти, а також професійно-технічні та вищі навчальні заклади I-II рівнів акредитації, що надають повну загальну середню освіту.

 

Стаття 5. Завдання загальної середньої освіти

Завданнями загальної середньої освіти є:

виховання громадянина України;

формування особистості учня (вихованця), розвиток його здібностей і обдарувань, наукового світогляду;

виконання вимог Державного стандарту загальної середньої освіти, підготовка учнів (вихованців) до подальшої освіти і трудової діяльності;

виховання в учнів (вихованців) поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов'язків людини і громадянина;

реалізація права учнів (вихованців) на вільне формування політичних і світоглядних переконань;

виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної мови, регіональних мов або мов меншин та рідної мови, національних цінностей Українського народу та інших народів і націй;

виховання свідомого ставлення до свого здоров'я та здоров'я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров'я учнів (вихованців).

 

Стаття 6. Здобуття повної загальної середньої освіти

1. Громадянам України незалежно від раси, кольору шкіри, особливостей інтелектуального, соціального і фізичного розвитку особистості, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти у державних і комунальних навчальних закладах.

2. Громадяни України мають право на здобуття повної загальної середньої освіти у приватних навчальних закладах.

3. Здобуття повної загальної середньої освіти у навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності має відповідати вимогам державних стандартів загальної середньої освіти.

4. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, здобувають повну загальну середню освіту у порядку, встановленому для громадян України.

5. Відповідальність за здобуття повної загальної середньої освіти дітьми покладається на їх батьків, а дітьми, позбавленими батьківського піклування, - на осіб, які їх замінюють, або навчальні заклади, де вони виховуються.

 

 

 

Стаття 8. Заклад загальної середньої освіти

1. Заклад загальної середньої освіти - це заклад освіти, основним видом діяльності якого є освітня діяльність у сфері загальної середньої освіти.

Заклад освіти провадить освітню діяльність на певному рівні загальної середньої освіти, за умови наявності відповідної ліцензії, виданої в установленому законодавством порядку.

 2. Заклад загальної середньої освіти діє на підставі статуту , який затверджується засновником або уповноваженим ним органом.

(21.Керівник    закладу   зобов'язаний   вжити   заходів   до ознайомлення дітей та їх батьків або осіб,  які  їх  замінюють,  з порядком   зарахування   до   закладу,  його  статутом,  правилами внутрішнього розпорядку та іншими  документами,  що  регламентують організацію навчально- виховного процесу. Постанова КМУ від 27 серпня 2010 р. N 778 )

 

 

   Стаття 19. Учасники освітнього процесу.

Учасниками освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти є:    учні (вихованці); керівники; педагогічні працівники, психологи, бібліотекарі; інші спеціалісти; батьки або особи, які їх замінюють.

 

     Стаття 29. Права та обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють

1. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право:                                                                          - вибирати навчальні заклади та форми навчання для неповнолітніх дітей;                              - приймати рішення щодо участі дитини в інноваційній діяльності закладу загальної середньої освіти;                                                                                                                                                                   - обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування закладів загальної середньої освіти;                                                                                                                                                                             - звертатися до відповідних органів управління освітою з питань навчання і виховання дітей;                                                                                                   -захищати законні інтереси дітей.

2. Батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані:                                                                        - забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання;                                                                                                                                         - постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;                                                                                                                 - поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до сім'ї, старших за віком, державної, регіональних мов або мов меншин і рідної мови, до народних традицій і звичаїв;                                                                                                              - виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей Українського народу, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до України.

 

     Стаття 43. Фінансово-господарська діяльність закладів загальної середньої освіти .

 Утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.


 

Постанова КМУ №778 Про затвердження Положення про загальноосвітній навчальний заклад.

 

 Постанова КМУ від 27 серпня 2010 р. N 778  Про затвердження Положення про загальноосвітній навчальний заклад  визначає   основні   засади    діяльності загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів і форм власності.


 Найважливіші моменти:

  1. Це   Положення   визначає   основні   засади    діяльності загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів і форм власності.

 

5. Заклад є юридичною особою, має рахунки в установах банків, самостійний баланс, штамп, печатку.

31. Навчально-виховний процес у закладі  незалежно  від  його підпорядкування, типу і форми власності здійснюється відповідно до

робочих навчальних планів,  складених на основі типових навчальних

планів, затверджених МОН.

48. Відволікання учнів від навчальних занять для  провадження

інших видів діяльності забороняється (крім випадків,  передбачених

законодавством).


   49. Залучення учнів  до  видів  діяльності,  не  передбачених

навчальною   програмою   та  робочим  навчальним  планом  закладу,

дозволяється лише за їх згодою та згодою батьків або осіб,  які їх

замінюють.

 

   69. У   закладах   забороняється   утворення   та  діяльність організаційних структур  політичних  партій,  а  також  релігійних організацій і воєнізованих формувань.

   Примусове  залучення  учнів (вихованців) закладів до вступу в

будь-які  громадські об'єднання, громадські, громадсько-політичні,

релігійні   організації  і  воєнізовані  формування,  а  також  до

діяльності  в  зазначених об'єднаннях, участі в агітаційній роботі

та  політичних  акціях  забороняється.
    70. Дисципліна в закладах дотримується на основі взаємоповаги

усіх  учасників  навчально-виховного  процесу,  дотримання  правил

внутрішнього розпорядку та статуту навчального закладу.

   Застосування методів  фізичного  та  психічного насильства до учнів забороняється.

 

    71. Учасниками навчально-виховного процесу в закладі  є  учні

(вихованці), педагогічні працівники, психологи, бібліотекарі, інші

спеціалісти  закладу,  керівники,  батьки  або   особи,   які   їх замінюють.

    89. Батьки учнів та особи, які їх замінюють, мають право:

обирати навчальний  заклад  та  форми  навчання  і  виховання

дітей;

   створювати батьківські громадські організації та брати участь

в їх діяльності, обирати і бути обраними до батьківських комітетів

та органів громадського самоврядування;

   звертатися до органів управління освітою, керівника закладу і

органів  громадського самоврядування з питань навчання,  виховання

дітей;

   приймати рішення про участь дитини  в  науковій,  спортивній,

трудовій, пошуковій та інноваційній діяльності закладу;

   брати участь у заходах, спрямованих на поліпшення організації

навчально-виховного  процесу  та  зміцнення  матеріально-технічної

бази закладу;

   на захист  законних  інтересів  дітей  в органах громадського

самоврядування  закладу  та  у  відповідних   державних,   судових

органах.


    90. Батьки та особи,  які їх замінюють,  є відповідальними за

здобуття дітьми повної загальної середньої освіти,  їх виховання і

зобов'язані:

   створювати умови   для   здобуття  дитиною  повної  загальної

середньої освіти за будь-якою формою навчання;

   забезпечувати дотримання дітьми вимог статуту закладу;

   поважати честь і гідність дитини та працівників закладу;

   постійно дбати про фізичне здоров'я,  психічний  стан  дітей,

створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

   виховувати працелюбність,    почуття    доброти,   милосердя,

шанобливе ставлення до Вітчизни,  сім'ї,  державної та рідної мов;

повагу до національної історії, культури, цінностей інших народів;

   виховувати у дітей повагу до законів,  прав,  основних свобод

людини.

   103. Фінансування   закладу   здійснюється  його  засновником

(власником)  або   уповноваженим   ним   органом   відповідно   до

законодавства.

1 / 1

Please reload

bottom of page