top of page
Нормативно-правова база діяльності загальноосвітніх закладів

Відволікання від освітнього процесу

Певний час в країні поширюється практика відволікання учнів від занять на різні розважальні (театри, планетарії, фотографування тощо)  та трудові (чергування в їдальні, прибирання в класі, прибирання території закладу тощо) заходи. І хоча всі ці заходи подаються, як культурний розвиток або прищеплення навичок  самообслуговування дітей, виникає ситуація, коли прямо порушуються права на якісну освіту, а батьки вимушені винаймати за свої кошти репетиторів.

 

ЗУ Про освіту

Стаття 53. Права та обов’язки здобувачів освіти

5. Залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбаченних рішенням Кабінету Міністрів України.

Стаття 55. Права та обов’язки батьків здобувачів освіти

3. Батьки здобувачів освіти зобов’язані:

   сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання;


 

     Постанова КМУ №778 Про затвердження Положення про загальноосвітній навчальний заклад.

   48. Відволікання учнів від навчальних занять для  провадження

інших видів діяльності забороняється (крім випадків,  передбачених

законодавством).

 

Також виникає питання щодо платних заходів під час занять, так як:

 3. Держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти. (Ст 4. Забезпечення права на безоплатну освіту ЗУ Про освіту )

   Тож під час занять або замість занять не може бути жодних платних заходів, а   якщо батьки не змогли профінансувати  платний захід (екскурсія, музей…) під час занять, то це не лише може завдати психологічної шкоди дитині, але є дискримінацією :

2. В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від ...соціального і майнового стану (Ст 3. Право на освіту ЗУ Про освіту )

 

  Що стосується залучення дітей до чергування або прибирання під час занять, найчастіше такі роботи виправдовуються рішеннями загальних зборів, педагогічної ради, батьківських комітетів тощо. Але жоден із цих документів не має більшої юридичної сили ніж законодавство:

3. Суб’єкт освітньої діяльності має право самостійно приймати рішення з будь-яких питань у межах своєї автономії, визначеної цим Законом, спеціальними законами та/або установчими документами, зокрема з питань, не врегульованих законодавством.

 Ст 2. Законодавство України про освіту ЗУ Про освіту )

А залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних із реалізацією освітньої програми, забороняється. Тобто це врегульовано і не входить до кола питань, які заклади освіти можуть вирішувати в межах своєї автономії.

1 / 1

Please reload

bottom of page