Загальне законодавство про освіту
Фінансування закладів освіти.
Заклади освіти мають різні джерела фінансування, основними з яких є державний та місцевий бюджети. До джерел фінансування відносять також добровільні (благодійні) внески (ст.78.12, 79.1 Закону України “Про освіту”; ст.71.3, 91, 103-2 Бюджетного кодексу України); постанова КМУ №6 від 29.03.16 р. “...надання освітньої субвенції…”).
Бюджет закладу освіти складається з загального та спеціального фондів. Кошти місцевого бюджету (у тому числі державна субвенція, яка була надана до місцевого бюджета) направляються до загального фонду, а самостійно зароблені закладом кошти (власні надходження) - до спеціального.
Власні надходження поділяють на дві групи (ст.13.4 Бюджетного кодексу України):
: --- перша група - зароблені закладом кошти (оплата за надані освітні послуги; кошти, отримані з продажу вироблених учнями товарів; плата за надання в оренду майна та приміщень; продаж майна тощо);
--- друга група - подаровані закладу кошти (благодійні внески, гранти, подарунки; кошти, що отримують бюджетні установи для виконання цільових заходів).
Бюджетне фінансування
Держава забезпечує безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти відповідно до стандартів освіти. Фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством (ст.53 Конституції України; ст.4, ст.78 Закону України “Про освіту”).
Наприкінці календарного року фінансові органи доводять до місцевих рад інформацію про граничні обсяги видатків бюджету (п.10 “...порядок складання...кошторисів бюджетних установ”, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. №228).
У той самий час заклади освіти, управління освіти (індивідуальні або централізована бухгалтерії) готують проекти кошторисів закладів, до яких включаються сформовані керівниками закладів (відповідно до стандартів) господарські потреби, фінансування яких необхідне для роботи закладу протягом календарного року. Потреби мають бути об’єктивними та стандартизованими (ст.15 Господарського кодексу; п.11,12,20 “...порядок складання...кошторисів бюджетних установ”, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. №228).
Кошторис - основний фінансовий документ, яким встановлюються отримання (доходи) та розподіл (видатки) коштів, призначених для фінансування потреб закладу освіти протягом року (Наказ Мінфін від 14.01.2011 р. №11 “Про бюджетну класифікацію” доходів, видатків та кредитування). Розрахунок до кошторису - додаток до кошторису, який містить детальну інформацію щодо розподілу коштів загального фонду. Протягом року до кошторису можуть вноситися зміни. Уточнений кошторис - кошторис з внесеними до нього змінами.
До кошторису обов`язково вносяться першочергові потреби закладу для господарського утримання установ - поточні потреби за кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ) 2000 (п.20 “...порядок складання...кошторисів бюджетних установ”, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. №228; наказ Мінфін від 12.03.2012 р. №333 “...економічна класифікація видатків бюджету…”).
Використання коштів за іншими, ніж вказано у кошторисі, напрямками вважається нецільовим (ст.119 Бюджетного кодексу).
План асигнувань закладу містить помісячний розподіл кошторисних видатків.
Картка аналітичного обліку касових видатків закладу містить інформацію про касові видатки у розрізі кожного місяця.
Відповідальність за організацію фінансового забезпечення закладів освіти несуть місцева рада та її виконавчі органи, у тому числі управління освіти (ст.26.1, ч.22-23 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”; п.3.4 Положення про управління освіти Житомирської міської ради).
Для дофінансування потреб закладу можуть бути залучені додаткові джерела фінансування, у тому числі добровільні (благодійні) внески (ст.79.1 ЗУ “Про освіту”).
Матеріал підготовлено Наталею Слободянюк за інформаційної та інтелектуальної підтримки Івана Фурлета, Олени Нарожної, Ігоря Ржешніовецького. Більш детально у “Довідник для батьків "Благодійність в освіті - у законному руслі"
◄
1 / 1
►