top of page
Діяльність дошкільних закладів освіти

Медичне обслуговування

Основні принципи організації медичного обслуговування у дошкільних закладах освіти визначає ЗУ “Про дошкільну освіту”:

Стаття 34. Медичне обслуговування дітей у закладі дошкільної освіти

1. Організація безоплатного медичного обслуговування в системі дошкільної освіти забезпечується місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування і здійснюється закладами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я відповідно до законодавства України.

2. У закладі дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності діти забезпечуються постійним медичним обслуговуванням на безоплатній основі, що здійснюється медичними працівниками, які входять до штату цього навчального закладу або відповідних закладів охорони здоров'я, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

3. Органи охорони здоров'я, заклади охорони здоров'я разом з органами управління освітою здійснюють контроль за дотриманням санітарного законодавства у закладах дошкільної освіти, щорічно забезпечують безоплатний медичний огляд дітей, моніторинг і корекцію стану їх здоров'я, несуть відповідальність за додержання санітарно-гігієнічних норм, проведення лікувально-профілактичних заходів у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності.

 

  Наказ МОЗ 24.03.2016  № 234 Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів  

Вимоги до медичного обслуговування, оцінки стану здоров'я дітей

1. Медичне обслуговування дітей здійснюється медичною сестрою або лікарем-педіатром, посади яких входять до штату дошкільного навчального закладу відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України від 30 серпня 2005 року № 432/496 «Про удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 вересня 2005 року за № 1090/11370.

2. Перед зарахуванням дитини до дошкільного навчального закладу у закладі охорони здоров'я за місцем спостереження дитини повинні бути проведені заходи з її підготовки до перебування в організованому дитячому колективі, а саме: проведення оцінки стану фізичного та психічного розвитку, медичне обстеження спеціалістами, визначеними у формі первинної облікової документації № 026/о «Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)» (далі - форма 026/о), затвердженій наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 травня 2013 року № 435, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 990/23522, та за показаннями іншими спеціалістами. За необхідності - санація ротової порожнини та носоглотки, корекція порушення зору, оздоровчі, диспансерні та інші необхідні заходи.

При прийманні дитини до дошкільного навчального закладу обов’язково подається медична довідка про стан здоров'я дитини, яка заповнюється лікарем центру первинної медико-санітарної допомоги на кожну дитину у присутності батьків за формою № 026/о з висновком лікаря про те, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад.

Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією при закладі охорони здоров'я.

При переведенні дитини з одного до іншого дошкільного навчального закладу медичним працівником закладу, який дитина відвідувала, лікарем загальної практики - сімейної медицини або педіатром за місцем розташування дошкільного закладу надається виписка з медичної документації дитини за формою первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого», затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974.

3. Для дітей, які поступили в дошкільні навчальні заклади, форма № 026/о заповнюється на підставі виписки із форми первинної облікової документації № 112/о «Історія розвитку дитини», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 грудня 1999 року № 302, лікарями-педіатрами або лікарями загальної практики - сімейними лікарями.

Усі інші записи у формі № 026/о роблять медичні працівники дошкільних навчальних закладів при проведенні поточних, періодичних оглядів та протиепідеміологічних заходів.

4. При зарахуванні дитини до дошкільного навчального закладу лікарем-педіатром або медичною сестрою закладу за потреби збирається додаткова інформація стосовно кожної дитини, зокрема щодо особливостей її розвитку та поведінки, проводиться аналіз стану здоров'я дитини та спільно з вихователем групи та батьками дитини надаються індивідуальні рекомендації щодо розпорядку дня, харчування та проведення оздоровчих заходів.

Медичний персонал дошкільного навчального закладу веде звітно-облікову медичну документацію.

5. Щоденні медичні огляди дітей здійснюються медичним персоналом дошкільного навчального закладу. У разі виявлення ознак інфекційної хвороби дитину ізолюють від здорових дітей. За показами дитині надають невідкладну медичну допомогу. Залежно від стану дитину залишають у ізоляторі до приходу батьків або викликають швидку/невідкладну медичну допомогу для медичного огляду дитини та можливої госпіталізації. До закладу охорони здоров'я, за яким закріплений дошкільний навчальний заклад, негайно направляється екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове отруєння, незвичайну реакцію на щеплення тощо.

При ускладненні епідемічної ситуації в дошкільному навчальному закладі (окремих групах) необхідно проводити обмежувальні протиепідемічні заходи, у тому числі вимірювання температури дітей 2 рази на день та щоденну дезінфекцію приміщень.

6. Обов’язкові профілактичні медичні огляди дітей можуть здійснюватися в дошкільних навчальних закладах або здійснюються в закладі охорони здоров'я за територіальним принципом і повинні відповідати Клінічному протоколу медичного огляду за здоровою дитиною до 3 років, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров’я України від 20 березня 2008 року № 149, та іншим нормативно-правовим актам у сфері охорони здоров'я. Для дітей віком після 3 років фізичний розвиток (зріст, індекс маси тіла) оцінюється відповідно до вікових нормативів росту дітей різного віку і вікових індексів маси тіла у дітей, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03 лютого 2009 року № 55.

Лікарі на підставі результатів медичного огляду дитини надають висновок про стан її здоров`я, за наявності показань дають рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування, профілактичних щеплень, режиму харчування тощо.

Дані щодо медичних оглядів та рекомендацій спеціалістів, додаткових обстежень, лікування, профілактичних щеплень, режиму харчування, оцінку фізичного розвитку дитини, висновок про стан здоров’я зазначають у формі № 026/о.

7. При реєстрації у дітей і персоналу дошкільного навчального закладу контагіозних гельмінтозів (ентеробіоз, гіменолепідоз) повинен бути проведений комплекс профілактичних заходів щодо запобігання розповсюдженню гельмінтів. Заходи здійснюються при встановленні ентеробіозу у 20 % дітей і більше та у працівників дошкільного навчального закладу (після одноразового лабораторного дослідження).

Інвазованих дітей реєструють у формі первинної облікової документації 060/о «Журнал обліку інфекційних захворювань», затвердженій наказом Міністерства охорони здоров`я України від 10 січня 2006 року № 1, зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 686/12560, і надають відповідні рекомендації батькам або особам, що їх замінюють, стосовно направлення дитини до лікаря-педіатра або сімейного лікаря для проведення лікування. При напруженій епідемічній ситуації з контагіозних гельмінтозів профілактичні заходи повинні проводитись впродовж періоду лікування і протягом 3 днів після його закінчення. У групах із цілодобовим перебуванням дітей необхідно щоденно міняти та прасувати дитячу натільну білизну, колготи, майки, футболки і постільну білизну, рушники.

8. Визначення ефективності роботи дошкільного навчального закладу щодо збереження і зміцнення здоров`я вихованців повинно здійснюватись засновником (власником) навчального закладу за критеріями щодо стану здоров`я дітей з урахуванням даних медичних оглядів, захворюваності тощо. Оцінка стану здоров`я колективу повинна включати показники: поширеності захворювань (рівень, структура); гострої захворюваності (рівень, структура); захворюваності дітей у випадках і днях на 1 дитину; питомої ваги дітей, які часто хворіють; індексу здоров’я; питомої ваги дітей з морфофункціональними відхиленнями; питомої ваги дітей з хронічними захворюваннями; питомої ваги дітей, функціонально не готових до навчання у школі; розподілу дітей за групами фізичного розвитку.

До дітей, які часто хворіють, належать діти, які протягом року гостро хворіли: понад 3 рази - для дітей віком до 1 року; 6 і більше разів - віком 1-2 роки; 5 і більше разів - у віці 3 років; 4 і більше разів - у віці 4-5 років; більше 3 разів - 6 років і старше.

9. Медична сестра дошкільного навчального закладу повинна здійснювати контроль за розпорядком дня та навчання, навчальним навантаженням відповідно до віку дитини, руховим режимом дітей, оздоровчими заходами, фізичним вихованням, включаючи загартовування, а також щодня здійснювати контроль спалахів гострих кишкових інфекцій, харчових та інших отруєнь тощо.

10. Медична сестра дошкільного навчального закладу повинна бути ознайомлена з особливостями перебігу хронічних хвороб у дітей, які відвідують цей заклад, щоб надати відповідну невідкладну медичну допомогу у разі необхідності.

 

  Механізми  медичного обслуговування дітей   у дошкільному навчальному закладі  незалежно від його підпорядкування, типу і форми власності визначає Постанова КМУ від 14 червня 2002 р. N 826 Про затвердження Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі

 

2. Медичне обслуговування  дітей у дошкільному навчальному

закладі включає:  проведення обов'язкових медичних оглядів, у тому

числі   медичних   оглядів перед   профілактичними щепленнями,

проведення  профілактичних  щеплень згідно з календарем щеплень,

надання невідкладної медичної допомоги на  догоспітальному етапі,

організація  заходів для госпіталізації (за наявності показань) та

інформування про це батьків.


    3. Медичне обслуговування  дітей у дошкільному навчальному

закладі здійснюється   лікарями-педіатрами, дитячими  лікарями з

інших спеціальностей, молодшими спеціалістами з медичною освітою.


    4. Обов'язкові медичні огляди дітей  дошкільного навчального

закладу    здійснюють   медичні працівники   (лікарі, молодші

спеціалісти, які       мають медичну    освіту) у

лікувально-профілактичному закладі за територіальним принципом або

у  дошкільному  навчальному закладі  за наявності відповідної

матеріально-технічної бази у порядку і складі, встановлених МОЗ.


    5. Лікарі  оглядають дитину,  роблять висновок про стан її

здоров'я,  дають рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування

(за   наявності   показань), профілактичних   щеплень, режиму,

харчування тощо.

 

 

 

   Про удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі Наказ МОЗ та МОН 30.08.2005  N 432/496

 

  З метою реалізації  Закону  України "Про  дошкільну освіту"

та удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільних навчальних закладах Н А К А З У Є М О:
    1. Затвердити:


    1.1. Положення про медичний кабінет  дошкільного навчального

закладу

 

    1.2. Перелік   оснащення  медичного кабінету   дошкільного

навчального закладу


    1.3. Перелік  лікарських   засобів та  виробів медичного

призначення  у медичному кабінеті дошкільного навчального закладу

для надання    невідкладної медичної    допомоги    

 

    1.4. Положення  про ізолятор дошкільного навчального закладу

 

 2. Міністру  охорони здоров'я  Автономної Республіки  Крим,

начальникам управлінь охорони здоров'я обласних,  Севастопольської

міської  державних  адміністрацій,  Головного управління  охорони

здоров'я  та медичного  забезпечення Київської міської державної

адміністрації:


    2.1. Забезпечити  медичне обслуговування  дітей дошкільних

навчальних  закладів із  залученням діагностичної бази та кадрів

лікувально-профілактичних закладів за територіальним принципом;


    2.2. Забезпечити підвищення кваліфікації медичного персоналу,

який здійснює медичне обслуговування дітей у дошкільних навчальних

закладах, з подальшою атестацією;


    2.3. Забезпечити проведення  санітарно-просвітницької роботи

серед персоналу дошкільних навчальних закладів,  батьків, дітей з

питань  здорового  способу життя,   загартування, раціонального

харчування тощо.


    3. Міністру   освіти і науки  Автономної Республіки  Крим,

начальникам управлінь освіти і  науки обласних, Севастопольської

міської  державних  адміністрацій,  Головного управління освіти і

науки Київської міської державної адміністрацій:


    3.1. Забезпечити    надання приміщень    для медичного

обслуговування   дітей в дошкільних  навчальних закладах, які

відповідають  санітарно-гігієнічним  вимогам, та здійснити   їх

оснащення;


    3.2. Забезпечити   медичні кабінети дошкільних  навчальних

закладів лікарськими засобами та виробами медичного призначення.


    4. Міністру  охорони здоров'я  Автономної Республіки  Крим,

начальникам управлінь охорони здоров'я обласних,  Севастопольської

міської  державних  адміністрацій,  Головного управління  охорони

здоров'я  та медичного  забезпечення Київської міської державної

адміністрації,  Міністру освіти   Автономної Республіки   Крим,

начальникам   управлінь освіти   і науки обласних, Головного

управління освіти  і науки Київської  міської, Севастопольської

міської    державних  адміністрацій    забезпечити проведення

обов'язкових медичних  оглядів дітей, які відвідують  дошкільні

навчальні заклади, у порядку, встановленому МОЗ України.


    5. Головним    державним санітарним   лікарям Автономної

Республіки Крим,  областей, міст Києва та Севастополя; на водному,

залізничному, повітряному транспорті, головному лікарю Центральної

санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України:


    5.1. Посилити державний санітарно-епідеміологічний нагляд  за

умовами  та організацією виховання,  навчання, утримання дітей у

дошкільних навчальних закладах;


    5.2. Здійснювати  систематичний контроль   за додержанням

санітарного законодавства, у тому числі за організацією харчування

дітей в дошкільних  навчальних закладах,  інформувати Центральну

санітарно-епідеміологічну   станцію МОЗ України. Центральній

санітарно-епідеміологічній  станції МОЗ України до 1   квітня

наступного  за звітним року  надавати МОЗ України аналіз стану

санітарно-гігієнічного та санітарно-протиепідемічного забезпечення

та харчування дітей в дошкільних навчальних закладах з конкретними

пропозиціями щодо його покращання.

1 / 1

Please reload

bottom of page